„Szeretnék valamit csinálni az interneten, de nem tudom elképzelni, hogyan kereshetnék vele pénzt.” – sokan gondolkodnak ezen a kérdésen, hiszen egy kis online plusz bevétel segíthet több lábon állni anyagilag, pénz keresni olyasmiből, amit eddig csak hobbiként űztél vagy néha-néha szívességből tettél meg másoknak. Anyaként pedig támogathat abban, hogy a gyermekeid mellett jövedelemre tegyél szert otthonról, ne kelljen sehova elmenned. Hogyan vágj bele? Mik a lehetőségeid?
Rengeteg mindenről olvashatsz ennek kapcsán. Egyes Facebook csoportokban pl. arról írnak, webáruházat kell létrehoznod, máshol arról, hogy legyen előfizetéses rendszered és persze számos magas bevétellel kecsegtető online munkát is kínálnak ahol „csak kattintgatnod kell” vagy terméket értékesítened.
Persze ezek többsége vagy túl bonyolultnak tűnik vagy gyanúsnak (és jogosan). De ne rohanjunk ennyire előre! Inkább nézzük meg, mi is a neked való igazából, mit tudsz megvalósítani.
A válasz egyszerű. A leggyorsabban azt tudod megvalósítani:
1. Amihez már most elegendő tudással rendelkezel (pl. ha beszélsz egy idegen nyelven és tudsz tanítani, taníthatsz nyelvet, ha a modellezés a hobbid, szervezhetsz modellező szakkört gyerekeknek vagy eladhatod az általad készített modelleket stb.)
2. Amire van időd (pl. ha hétvégenként tudsz pár óra szabadidőt szakítani akkor el tudsz menni egy vásárra árulni a termékedet vagy tudsz valamilyen szolgáltatást nyújtani, ha viszont egyedülálló anyuka vagy egy munkahellyel, akkor inkább rövidebb időket tudsz kiszakítani egy-egy napodból, tehát olyan megoldást kell találnod, ami ebbe belefér)
Szóval mielőtt belemész az egészbe és elrohansz az egyik vagy a másik izgalmas ötlet irányába, határozd meg, mit is szeretnél pontosan, mi is fér bele, mi áll a rendelkezésedre (tudás, tőke, idő, segítség stb.), mi az, amit meg szeretnél tanulni (ezt úgysem tudod kihagyni, a vállalkozás szüntelen tanulásból áll) és utána keresd meg vagy találd ki azt, amivel el szeretnél indulni.
Mit is csinálj pontosan?
1. Határozd meg a céljaidat és az erőforrásaidat!
Célkitűzés: Mennyit szeretnél keresni? Mennyi időt tudsz rászánni?
Készségek és érdeklődés: Gondold át, milyen tapasztalatod van (pl. írás, grafikai tervezés, ügyfélszolgálat) vagy mit tanulnál szívesen!
2. Kutass a lehetőségek között!
Az interneten számos ötlet közül válogathatsz, például:
Szabadúszó munka: Írás, fordítás, grafika, webfejlesztés (platformok: Upwork, Fiverr, Freelancer). Ha tudsz angolul vagy más idegen nyelven vállalhatsz fordítást, írást, szerkesztést, grafikai munkákat freelancer felületeken keresztül.
Fontos, hogy vigyázz a csalásokra!
– Soha ne fizess előre egy „állásért”! (akkor se ha azt kezdőcsomagnak hívják 😉 )
– Ellenőrizd a munkát kínáló cégek hitelességét! (oké, hogy multinak hívja magát, de tényleg az? – Mit mondanak az adott cégről/lehetőségekről mások? Facebook csoportokban, Redditen és Gyakorikérdéseken mindig kiderülnek a turpisságok)
Online oktatás: Saját kurzusok készítése (pl. Udemy, Skillshare vagy saját felületeken keresztül) vagy korrepetálást is vállalhatsz (akár gyerekeknek, akár valamilyen szakmát tanuló felnőtteknek, több ügyfelem tanít pl. számvitelt OKJ könyvelő képzésre járó felnőtteknek)
Tartalomgyártás: Blogolás, YouTube, TikTok vagy podcast indítása (itt lehet reklámbevételed vagy szponzorációs együttműködéseid, árulhatsz saját termékeket vagy forgalmazhatod másokét).
E-kereskedelem: Saját termékek eladása (pl. Etsy, Shopify, Meska vagy saját webáruház) vagy dropshipping modellel működő boltok létrehozása.
Affiliate marketing: Más cégek termékeinek promózása jutalékért cserébe (pl. Amazon Associates).
Közösségi média menedzsment: Kisvállalkozások segítése online jelenlétük növelésében.
Tanácsadás, szolgáltatások nyújtása: pl. szépségipar, coaching, személyi edzés, csoportos órák, gyerekeknek szóló foglalkozások, takarítás – a lehetőségek száma végtelen…
3. Legyél látható, megtalálható!
Profil vagy portfólió: Ha szabadúszóként szeretnél dolgozni, egy jól összeállított portfólióval mutasd meg a képességeidet! Ehhez megfelelő egy Linkedin profil, egy professzionális Facebook vagy Instagram profil és egy Google Cégem oldal is jól jöhet, ha nem szeretnél saját honlapra költeni.
4. Kezdd kicsiben és légy türelmes!
Első projektek: Először kisebb munkákat vállalj, hogy tapasztalatot szerezz és referenciákat gyűjts! Ismerd meg jobban a vevőidet, hogy tovább tudd fejleszteni az ötleteidet, a szolgáltatásaidat. Szinte biztos, hogy az eredeti elképzelésed nem lesz 100%-os és változtatnod kell majd, ebben a jobb vevőismeret fog majd neked segíteni.
5. Légy aktív és építs kapcsolatokat!
Kapcsolatokat építeni más szabadúszókkal vagy vállalkozókkal értékes lehetőségeket nyithat meg (még akkor is, ha nem vagy barátkozós típus). Itt írtam róla, milyen partnerkedési lehetőségek léteznek amik kezdő vállalkozóknak is jók lehetnek akkor is, ha nem vagy nyomulós.
Az ügyfélismeretben és az ötleted továbbfejlesztésében is segíthet, ha kicsit barátkozol, ismerkedsz. Egyik ügyfelem pl. azért járt el a termékeivel kiállításokra, vásárokra, hogy beszélgessen a potenciális vevőkkel, így megtudta, mi érdekli őket, minek örülnek, mit keresnek valójában és ezt a tudást beépítette az online kommunikációjába.
A kreativitás lesz a legnagyobb fegyvered induló vállalkozóként ez az, amivel leginkább ki tudsz majd tűnni:
Néhány példa hogyan hirdess kreatívan kezdő szolgáltatóként:
Apróhirdetés stílus: Eladó! 30 éves átlagosan jóképűnek mondott erős kezű gyógymasszőr férfi vagyok, aki nagyon jól tud masszírozni. Keresek olyan fájós hátú, derekú irodai munkában megfáradt hölgyeket és urakat, akiknek szüksége van a két kezem munkájára! Megvehetsz egy órára, elmegyek hozzád és megszabadítalak kínjaidtól!
Mondd ki a lényeget! Tele vagy célokkal, aztán a felét sem csinálod meg? Jó lenne egy ember, aki folyamatosan rugdos, hogy csináld? Egy hajcsár, aki mögötted áll, egy kéz, amit megfoghatsz és átsegít az akadályokon? No, én pont ezt csinálom veled. Nem hagylak békén, amíg el nem éred. Piszkállak, amíg végig nem csinálod. Tényleg el akarod érni a céljaidat? Akkor gyere és engedd, hogy piszkáljalak 🙂 Vagy nem és maradj ott, ahol most vagy. Te döntesz.
A legfontosabb, hogy az első lépéseknél fókuszálj arra amiben jó vagy, legyen terved és építs stabil alapokat! Nem fog egyik napról a másikra menni, de vannak dolgok, amik meggyorsíthatják az utadat. Pl. ha hirdetsz (Facebookon, Google-ben vagy Instagramon), gyorsabban találsz ügyfeleket, mintha ingyenes eszközökre támaszkodsz, de ha kitartó vagy a mellékállásod idővel jelentős jövedelemforrássá válhat. 😊
Leave A Response