Vállalkozó anyukák: Megéri? Hogyan fogjak bele?

Milyen lehetőségeid vannak, ha kismamaként úgy döntesz, szeretnél vállalkozást indítani? Jár valamilyen támogatás? És a jogi kérdések megoldásában ki segít?

A legtöbb kismama fejében megfordul a gondolat, hogy „jó lenne valamit csinálni” a gyesen töltött évek alatt. Akinek jó a kézügyessége, szívesen végezne valamilyen kreatív munkát, aki nyelveket beszél tolmácsolással, fordítással foglalkozna, de sokan vágnának (és vágnak) bele babaholmik adásvételébe is. Az otthoni munkának több előnye is van: kielégítik szellemi igényeiket, hiszen nem csak a babával és a háztartással foglalkoznak, tapasztalatokat szereznek, így talán könnyebb lesz a munkába való visszatérés és nem utolsósorban némi pénzhez jutnak.

Hiába a kézenfekvő megoldás: jelenleg nem létezik kifejezetten olyan kormányzati program vagy pályázat Magyarországon, ami segítené a kismamákat abban, hogy a gyes ideje alatt önálló vállalkozásba fogjanak.

Nézzük a jogi helyzetet!
A GYED-en levő kismamák a GYED Extra keretében a baba fél éves korától fogva vállalkozhatnak és mellette a GYED-et is kaphatják tovább.

Ha GYES-en vagy, ugyanez a helyzet, lehetsz vállalkozó, de közben kapod tovább a GYES-t (a GYET esetén szintén)

Ha a KATA adózást választod, fontos tudnod, hogy nem lehetsz részmunkaidős KATÁs vállalkozó GYED/GYES mellett, akkor sem, ha van főállásod, ahol most éppen szülési szabadságon vagy. Ilyen esetben teljes időre kell fizetned a KATÁ-t, ha ezt sokallod, érdemes lehet megfontolnod a tételes adózást erre az időre.

A legjobb azonban, ha mielőtt ebbe belevágsz, megkérdezel egy könyvelőt arról, hogy a te esetedben mi a legjobb megoldás. Az aktuális helyzetről szóló videónkat az adózásról és könyvelésről vállalkozó anyukáknak itt tudod megnézni:

Hogyan fogj bele?

Bármilyen jó ötleted is van, először tájékozódj a piacon, készíts üzleti tervet enélkül állandóan ingadozni fognak a bevételeid és az is lehet, hogy hamar csődbe mész majd. Hiába tűnik úgy, hogy olyasmit találtál ki, ami még nincsen és amire a barátaid azt mondják, hogy biztos jó lesz, attól még nem fogod tudni, vajon tényleg van-e rá igény, és hogy mennyit lehet belőle eladni egy hónap alatt. Itt találsz egy alapos leírást arról, hogyan kell üzleti tervet készíteni

A piackutatás korántsem olyan nehéz dolog, mint gondolnád. Nézz körül a neten, hogy mi érdekli az embereket, mire van igényük! Olvass bele fórumokba, ahonnan megtudhatod a kendőzetlen véleményeket arról, mire mennyit költenek, vagy mit szeretnek vásárolni. Keresd meg azokat a fórumokat, ahol a célközönséged megtalálható, ehhez jó eszköz lehet a Google. Ha például kozmetikumokkal szeretnél kereskedni és beírod, hogy: inurl:forum „arckrém”, akkor megtalálhatod azokat a fórumokat, ahol arckrémekről folyik a társalgás, de rákereshetsz a „fórum arckrém” szópárosra is.

Körülnézhetsz a nagy webáruházakban is: a legtöbb oldalon van TOP10 lista, itt megnézheted, miből adtak el a legtöbbet. Olyan dolgokkal érdemes foglalkozni, amire van kereslet. Egy teljesen vadonatúj termék bevezetése a piacra, az emberek meggyőzése arról, hogy nekik erre szükségük van rengeteg energiát felemészt, és egyáltalán nem biztos, hogy sikered lesz. Ha viszont olyasmit árulsz, amire van igény, amit már ismernek, akkor a kezdetektől lehetnek bevételeid.

Ez nem azt jelenti, hogy ne legyél egyedi: már a kezdet kezdetén érdemes eltervezni azt is, pontosan ki lesz a célközönséged. Ha pl. babaruhával szeretnél kereskedni, mondhatod azt magadról, hogy te csak kislányruhákkal foglalkozol. A kislányos anyukák szívesen fordulnak majd hozzád, hiszen nálad a legszebb, kifejezetten kislány ruhákat találhatják majd meg, te leszel ennek a témának a szakértője, míg a város összes többi butikja, az interneten minden más babaruhás oldal „mindenkinek” szolgáltat. Ennek a szemléletmódnak nagy előnye, hogy könnyebb lesz magad hirdetni, hiszen a hirdetésedet olvasva minden kislányos anyuka érintve érzi majd magát.

Kezdőtőke

Ha kisboltot akarsz nyitni vagy valamilyen terméket szeretnél gyártani, akkor szükséged lesz kezdőtőkére. Ennek megteremtésére több lehetőséged van:

    1. Kölcsönkérsz a családtól: ha van nekik és adnak
    2. Hitelt veszel fel: kereskedelmi bankoknál már kezdő vállalkozók is vehetnek fel hiteleket, de fordulhatsz a vállalkozás-fejlesztési központokhoz is, vagy figyelheted a Széchenyi-terv támogatásait is.
    3. Kicsiben kezdesz: először csak néhány ezer Forintot fektetsz be, aztán a befolyt bevételekből bővíted tovább a vállalkozást.

Ez utóbbi kifejezetten jól megvalósítható az interneten keresztül. Egy domainnév és egy tárhely ára néhány ezer Forint évente, de kezdhetsz ingyenes tárhellyel és honlaprendszerrel is. Az apróhirdetési rendszerekben vagy fórumokban való hirdetés ingyen vagy olcsón megoldható, a beérkező bevételekből pedig már vásárolhatsz saját domaint, készíttethetsz honlapot.

Folyamatos fejlődés A vállalkozói létforma folyamatos fejlődést igényel tőled. Ha egészen kicsiben indítasz, de nem szeretnél azon a szinten megmaradni, hogy fórumokban és aukciós oldalakon kereskedsz párezer Forintos haszonért, akkor érdemes továbbképezned magad. Olvass kezdő vállalkozóknak szóló könyveket, oldalakat, blogokat, mint amilyenek pl. a Bagolyvár kiadó könyvei vagy a Vállalkozás online oldala. Alapos leírást találhatsz a Pályakezdő kalauzban is. Emellett érdemes körülnézni a különféle marketinggel foglalkozó lapokon is, hogy már a kezdetektől jól működjön a vállalkozásod és mihamarabb elkezdjen bevételeket hozni.

Megéri belevágni?

A kismamák helyzete nagyon nehéz a munkaerőpiacon. A visszatérés a régi munkahelyre csupán az anyukák felének sikerül, újat találni kisgyerekek mellett pedig nagyon nehéz. És hiába találsz munkahelyet, az első években a gyerekek sokat lesznek betegek, az óvodai-iskolai szünetek idején állandó probléma lesz az elhelyezésük.

A vállalkozás életmód is egyben. Ha otthonról dolgozol, szabadabban tudod szervezni az életedet, kisebb gondot okoz, ha a gyerekek betegek, vagy ha nyári szünet van. Nem kell másokhoz igazodni, túlórázni, hajnalban a bölcsibe-oviba rohanni a gyerekért, idegeskedni, hogy este el tudd őket hozni időben.

Hátrányok is vannak persze: csak magadra leszel utalva, mostantól nem számíthatsz rá, hogy csak úgy érkezik a fizetés minden hónapban a számládra, a sikerekért keményen meg kell dolgoznod, különösen az első időkben. Ezentúl nem lesz mögötted egy főnök, aki rávesz, hogy dolgozzál, hanem neked kell rávenned magad a rendszeres munkára, megtervezned a teendőidet és ezt meg kell szoknod, meg kell tanulnod. Azonban, ha jó volt az előkészítés, és folyamatosan fejlődsz, akkor olyan életformát teremthetsz magadnak, ami mellett sokkal több időd jut majd a gyerekeidre is. Hajrá 🙂

A vállalkozásindításhoz elérhetsz rengeteg ötletet és gyakorlati (adózási, ügyintézési stb.) információt az ingyenes tudástárunkban is.

286 Comments

Comment navigation

  • Viktória

    2012. november 12. hétfő

    Kedves Ági!

    Mióta kislányom megszületett (2éves 5 hónapja), azóta varrok. Eddig csak magunknak illetve ismerősnek. Most kiváltottam a 7-es adószámot művészeti tevékenységre.
    Amit tudok róla:
    Nyílván nem lehet ezzel sorozatgyártásba kezdeni, nem is szeretnék, csak meskán árulni az épp megvarrt dolgokat.
    A GYES mellett ez amolyan mellékállásnak számít (még kb fél évig)
    A fő kérdésem az lenne, hogy ezzel az adószámmal végülis dolgozom, igazoltan, erre fel betudom e adni a lányomat bölcsödébe.ODa munkáltató igazolást szoktak kérni, de én egyszemélyes munkhely vagyok ez által. 🙂
    Tervezem, ha vége a GYESnek, vállkozást indítok, de addig is, hoyg legyen lusz jövedelmünk (egyedülálló is vagyok) haladnom kéne, és gyerekkel itthon életveszélyes szabni-varrni.

    • Vida Agi

      2012. november 16. péntek

      Ez erősen a bölcsőde hatáskörébe tartozik, elvileg vállalkozóként is igazolhatod magadnak a munkaviszonyodat, de a bölcsődék közül van aki rugalmasabb, van akinek meg mindegy milyen papírt viszel, ha tudják, hogy otthon dolgozol, azt nem tekintik „igazi” munkának.

  • W. Kriszti

    2012. november 02. péntek

    Kedves Ági,

    Nagyon sok okos dolgot olvastam Tőled, s úgy gondoltam, valószínű tudsz valami remek választ adni az én kérdésemre is! Két fontos dolog: Másfél éves kislányommal vagyok GYES-es, férjem külföldi állampolgár, bejelentve dolgozik Magyarországon napi 8 órát. tehát főállása van. Kiválthatja -e ő az egyéni vállalkozását másodállásban, ahova engem bejelentene alkalmazottként napi 4 órában? ő nem csinálna semmit a vállalkozásban, igazából ez az én kis bizniszem lenne. Ő média és kommunikáció szakon végzett (természetesen a papírja erről nem magyar) kiválthatja-e erre a vállalkozóit, s kiegészítő tevékenységként hozzá tehetné – e a (nem tudom mi a hivatalos terület neve) sport vagy szépségipart ? kb. mennyi lenne amit utánam megy ugy cakkumpakk kellene fizetnünk az állam bácsinak? Nagyon köszönöm előre is a válaszod!

    • Vida Agi

      2012. november 07. szerda

      Igen, kiválthatja, de te nem lehetsz alkalmazott, amíg GYED-et kapsz, hanem csak akkor, amikor már GYES-t kapsz. Mindegy, hol végzett, az általad megnevezett területeken vállalkozás alapításakor nem kell végzettség. Ha ő egyéni vállalkozó munka mellett, akkor nem kell járulékot fizetni. Ha te be vagy jelentve a cégbe, akkor a neked meghatározott bér után kell fizetni.

  • Csete Ilona

    2012. október 19. péntek

    Kedves Ági!
    Pillanatnyilag főállású anya vagyok, de 2013. márciusában legkisebb gyermekem is betölti a 8. évét és így befejeződik az ellátás. Már keresgélek egy ideje, milyen munkát végezhetnék, és úgy tűnik, lenne mód fordítási munkák végzésére, de számlaképesnek kellene lennem hozzá. Emellett nyelvtanítást is szívesen vállalnék, valamint eladnám saját készítésű varrott dolgaimat. Az a kérdésem, milyen vállalkozási forma lenne a legkedvezőbb számomra, hogy számlázhassak a fentiekről? Márciusig még jár a gyet, gondolom, más a felállás, amíg gyeten vagyok, és más utána.
    Előre is köszönöm, ha tudsz segíteni!

    • Vida Agi

      2012. október 24. szerda

      Ezt egy könyvelővel lenne célszerű megbeszélned, egészen más az adózás, ha egyéni vállalkozó vagy, vagy ha cég és sok múlik azon is, milyen árbevételt tervezel, mit tudsz elszámolni stb.

      • Csete Ilona

        2012. október 27. szombat

        Köszönöm, akkor felkeresek egyet!

  • Lné Erika

    2012. október 08. hétfő

    Szia !

    az lenne a kérdésem hogy jelenleg GYES-en vagyok, de jön a tesó elmennék tp-re, a férjem egyéni vállalkozó 1 fős , ha elmenne GYES-re helyettem akkor kell neki valamilyen járulékot fizetnie? vagy GYES-en van és nem kell fizetnie semmit.

    köszönöm a segítséget.

    • Vida Agi

      2012. október 10. szerda

      GYES mellett is kell járulékot fizetni a vállalkozónak.

  • Kilitiné Horváth Edit

    2012. szeptember 24. hétfő

    Kedves Ági!

    Elnézést közben bővül a kérdés sorozatom.

    Még annyit kihagytam a vállalkozási szándékomból, hogy én mellette őstermelő is vagyok. Családi őstermelői igazolványunk van.
    A kérdésem az lenne, hogy így Gyed mellett, ha a terményt eladjuk és a rám eső rész a mentes 600e Ft alá esik, akkor ezzel kapcsolatosan nem lehet problémám a Gyedemmel.

    Köszönettel!

    • Vida Agi

      2012. szeptember 27. csütörtök

      GYED mellett semmilyen keresőtevékenységet nem folytathatsz, így őstermelő sem lehetsz és egy fillért sem vehetsz ki őstermelőként a bevételből. Ha családi őstermelők vagytok, akkor arra kell figyelni, hogy te egyáltalán ne vegyél ki a bevételből a TGYÁS és a GYED ideje alatt.

      • Kilitiné Horváth Edit

        2012. szeptember 28. péntek

        Köszönöm a válaszodat!

        Ha kb. 2 hétre felmondom a Gyedemet, mert ennyi időre szólna az őstermelői árusításunk (fenyőfa), akkor ez így szabályos?

        Alanyi mentességet választottam. Szeptemberben váltottam ki az igazolványt. Őstermelőnél is van az 5 milliós időarányos bevétel áfa szempontjából?

        Ilyenkor szeptembertől kell számolnom az áfa értéket kb. 1300e ft, vagy csak arra a két hétre számolhatom a mentességet.

        Köszönöm előre is! Sajna elég összetett az ügyem!

        Üdvözlettel:

        • Vida Agi

          2012. október 08. hétfő

          Szerintem ezt így nem oldhatod meg, de a tb ügyfélszolgálatánál érdeklődd meg, mit lehet tenni. Az időarányos bevételt pedig egy könyvelőtől kell megkérdezni.

  • Kilitiné Horváth Edit

    2012. szeptember 24. hétfő

    Kedves Ági!

    Még egy kérdésem lenne!

    Ha Kft-t nyitnék nyugdíjas édesanyámmal és én lennék az ügyvezető úgy, hogy jövedelmet nem veszek ki, mivel Gyeden vagyok. És veszek fel egy alkalmazottat aki dolgozik helyettem amíg én Gyeden vagyok, így lehetek én ügyvezető? Vagy egy ellenőrzéskor belém köthetnek, hogy Gyed mellett hogy lehettem ügyvezető 0 Ft-ért.

    Várom tanácsodat!
    Köszönettel!

    • Kilitiné Horváth Edit

      2012. szeptember 24. hétfő

      Még kieg1észítve: Nyugdíjas édesanyám korengedményes nyugdíjas 51-es születésű és 38évi munkaviszonya van.

    • Vida Agi

      2012. szeptember 27. csütörtök

      Igen, így lehetsz ügyvezető. A vállalkozást GYED alatt is irányíthatod, ha más dolgozik benne, csak jövedelmet nem vehetsz ki.

  • Kilitiné Horváth Edit

    2012. szeptember 24. hétfő

    Kedves Ági,

    A segítségedre lenne szükségem!

    Gyeden vagyok, viszont vállalkozni szeretnék.
    Kérdésem az lenne, hogy ha kiváltom az egyéni vállalkozói igazolványt viszont én nem dolgoznék benne, hanem nyitás után felveszek egy alkalmazottat, akkor így a Gyedem biztonságban van?

    Köszönöm előre is a válaszodat!

    • Vida Agi

      2012. szeptember 27. csütörtök

      Igen.

  • Kispál Éva

    2012. szeptember 19. szerda

    Még annyi,hogy jobban járnánk-e,ha párom váltaná ki a vállalkozóit?Ő napi 8 órában termelő munkát végez egy cégnél alkalmazottként.Ha ez a jó megoldás,akkor Neki milyen papírt kell bemutatnia a munkahelyén?
    Köszönöm

    • Vida Agi

      2012. szeptember 27. csütörtök

      A legjobb megoldás az, mert akkor nem kell járulékot fizetni, csak adót a bevétel után. Ha nem közalkalmazott, akkor nem kell semmit egyeztetnie a munkahelyével, ha igen, akkor engedély kell a munkahelytől a vállalkozáshoz.

  • Kispál Éva

    2012. szeptember 19. szerda

    Kedves Ági!

    Jövő év elején lejár a gyedem,és mivel 3 gyermekkel nehéz elhelyezkedni,azon töröm a fejem hogy vállalkozást indítsak.Webáruházat szeretnék indítani,ahol termékeket és esetleg szolgáltatást is árulnék.3 gyermek után jár a családi kedvezmény,ha vállalkozó leszek?Melyik cégforma a legjobb egy webáruházhoz,miket tudok esetleg leírni adóból?Tőkém nincs,kb annyi mint Neked volt ann,úgyhogy kicsiben kezdeném aukciós portálokon,ahol jelenleg is árulok,de csak saját dolgaimat.Esetleg használt termékek bizománybavétele is lehetséges egyéni vállalkozói engedély kiváltásával?Előre is köszönöm válaszodat!
    Évi

    • Vida Agi

      2012. szeptember 27. csütörtök

      Igen, a családi kedvezmény jár akkor is, ha vállalkozó vagy. A cég formáját mindenképpen könyvelővel érdemes egyeztetni, ő tudja megmondani a körülményeitek ismeretében, mivel jártok a legjobban.

  • Dia

    2012. augusztus 29. szerda

    nagyon köszönöm a gyors választ. ma voltam épp az apehnál (egész más ügyben), rákérdeztem, ott írásbeli állásfoglalás kérést javasoltak. ha ideér (holnap be is adom, elvben 30 nap, de azt mondták ált 2 hét) szívesen beszámolok, hátha másnak is segítség.
    Dia

  • Dia

    2012. augusztus 28. kedd

    Kedves Ági,

    szia. főállásban gyesen vagyok (de mivel ide nem tudok visszamenni, így teljesen biztos, hogy kilépek) iker gyerekekkel, ráadásul mindhárom gyermekem után emelt összegű csp-t kapok.
    szeretnék egy kis üzletet nyitni, az alapkészlet megvan, így csak a papírokat kellene intéznem.
    a férjem építőiparban dolgozik, de április végével kijelentette a munkáltató (most derült ki), így arra gondoltunk ő kiváltaná a vállalkozóit én pedig alkalmazottként lennék bejelentve.
    vagy fordítva, amelyik kedvezőbb anyagilag. tevékenységi körbe felvennénk mindkét profilt.

    le kell-e mondanom a gyesről, ha én viszem a boltot (merthogy tartós beteg gyerek mellett időkorlátozás nélkül lehet munkát végezni) a párom pedig csinálja az ő munkáját?

    mi lenne a járulékvonzata (mindkettőnknek), melyikünk nevére kedvezőbb kiváltani?

    még egy utolsó kérdés. a ruhák alapkészlete a gyerekek kinőtt holmijaiból, bizományba átvett ruhákból és egy adag új, címkés, külföldről behozott ruhából áll. a külföldihez (anglia) tudok számlát kérni (ha nem magyar a cég, fordíttatni kell vagy elfogadja az apeh? ). ezeknek hogy megy az adózása? hisz a saját cuccunk után már vásárláskor kifizettem az adót, így ha számlát adok róla akkor duplán adózok. a bizományosihoz pedig nem fogok ellenszámlát kapni, amit leírhatok. az apeh annyit segített, hogy adószámos magánszemélyként nem lehet, ha üzletet nyitok, mindenképp kereskedelem és nyugtaadási kötelezettségem van.

    elnézést a sok kérdését, várom válaszod, üdvözlettel Dia

    • Vida Agi

      2012. augusztus 29. szerda

      A GYES mellett otthonról napi 8 órában dolgozhatsz, tehát emiatt nem veszítheted el a GYES-t, a munkaszerződésedbe fel kell venni, hogy távmunkában dolgozol.

      Adózási szempontból jobban jártok, ha nem egyéni vállalkozóként, hanem Bt-ként vagy Kft-ként indultok el, ez az elején nagyobb kiadás, de később sokat tudtok megtakarítani az adózáson. A jövő évtől bevezetik az 50.000 Forintos adózást, ez éves 6 milliós árbevétel alatt jelentősen megkönnyítheti a dolgotokat: http://fn.hir24.hu/egy-percben/2012/07/04/itt-az-evaplusz!-de-kinek-lesz-ez-jo/

      A pontos számításhoz és a cégforma kiválasztásához azonban kérjétek mindenképpen könyvelő segítségét.

      Az angol számlát nyugodtan elszámolhatod. A bizományos és a saját holmikról szóló kérdést mindenképpen könyvelőnek tedd fel, nekik lesz ötletük, hogyan lehet megoldani azt, ha magánszemélytől vásárolsz vagy veszel át holmikat, valószínűleg erről is kell valamilyen papírt készíteni majd minden alkalommal, amikor átveszed és magaddal is le kell papíroznod, hogy mit vettél át.

  • Szilvi

    2012. augusztus 07. kedd

    Ha jelenleg félállásom van, és kiváltom mellé az egyéni vállalkozóit, akkor kell járulékokat fizetnem? Akkor hogyan kell adóznom?
    Ebben az esetben a vállalkozás lesz a főtevékenység, vagy lehet mindkettő melléktevékenység vagy részmunkaidő?
    Előre is köszönöm a segítséget.

    • Vida Agi

      2012. augusztus 19. vasárnap

      Nem. Ha legalább heti 36 órás bejelentett munkahelyed van, akkor mellékállású vállalkozó leszel és nem kell járulékot fizetned. Adóznod a nyereség után kell. Ha részmunkaidős állásod van (nem éri el a 36 órát), akkor a vállalkozásod után is kell járulékot fizetned.

  • Antalné Kis Erzsébet

    2012. július 16. hétfő

    Kedves Ági
    Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz,hogy jelenleg 3 gyermekemmel vagyok itthon anyaságin!
    Egyéni vállalkozásba szeretnék kezdeni és az érdekelne:
    -le kell-e mondanom az anyaságomról?
    Ez egy bolt lenne.napi 8 órás nyitva tartással,és lenne egy alkalmazottam aki 6órába lenne bejelentve (mert ö le van százalékolva) -Tehát én dolgozhatok-e benne?úgy tudom heti:30 órát lehet anyasági mellett dolgozni,de nem tudom,hogy mivel én lennék az egyéni vállalkozó ,ez ebben az esetben is így van,vagy esetleg le kell mondanom az anyaság támogatásról. válaszát köszönöm

    • Vida Agi

      2012. július 18. szerda

      Anyasági támogatás mellett napi 4 órában dolgozhatsz a boltban, vagy napi 8 órában otthonról, ha van alkalmazottad, akkor működhet a bolt, hiszen az teljesen életszerű, hogy ő van ott napi 6 órában, te pedig 4-ben.

  • Illyés Mónika

    2012. július 14. szombat

    Szia Ági!

    Két éves iker lányaimmal vagyok itthon gyesen,szeretnék vállalkozásban pékséget nyitni és lenne két alkalmazottam,tehát én nem dolgoznék csak a vállalkozás menne a nevem alatt! A kérdésem a következő lenne, mivel én dupla gyest kapok a gyes összegét elveszíteném teljes, vagy csak a felét? Elég sok mindent lehet olvasni a neten pl: „hogy vállalkozni nem lehet gyes mellett”
    Köszönöm előre is válaszod: Móni

    • Vida Agi

      2012. július 16. hétfő

      GYES mellett lehet vállalkozni: az otthonodból teljes munkaidőben, ha nem otthonról dolgozol, akkor napi 4 órában, ha a gyermek már elmúlt 1 éves.
      GYED és TGYÁS mellett, ha van alkalmazottad, jogosult vagy az ügyvezetésre, azaz vezetheted a céget, csak a GYED végéig nem vehetsz fel fizetést és nem vehetsz ki osztalékot.

  • Leonine

    2012. július 11. szerda

    Kedves Ági!

    Régóta gondolkozom azon, hogy egyéni vállalkozó leszek, viszont 2-3 éven belül szeretnénk gyermeket vállalni. Az lenne a kérdésem, hogy amíg TGYÁS-t, illetve GYED-et kapok majd, hogyan tudom szüneteltetni az egyéni vállalkozást? Mivel ebben az időszakban nem dolgozhatok, így adóznom sem kell majd, ugye?

    Válaszodat előre is köszönöm!

    • Vida Agi

      2012. július 13. péntek

      Nem kell a GYED alatt szüneteltetni az egyéni vállalkozást. Ha egyedül végzed a tevékenységet, akkor egyszerűen csak ne legyen bevételed ezidő alatt, ha alkalmazottad van, aki dolgozik, akkor az ügyvezetői teendőket elláthatod, a cég üzemelhet tovább, csak osztalékot, illetve fizetést nem vehetsz ki belőle a TGYÁS és a GYED ideje alatt. A gyermeked 1 éves kora után elmehetsz GYES-re és mellette napi 4 órában dolgozhatsz, vagy az otthonodban napi 8 órában is.

  • Végh Niki

    2012. július 11. szerda

    Kedves Ági,

    Mivel úgy látom szinte mindenkinek tudsz tanácsot adni ezért én is szeretnék kérdezni tőled, itthon vagyok a 2,5 éves kisfiammal és 6 hónapos kislányommal GYED-en, szeretnék egy családi napközit nyitni, ez egy nonprofit Kft. lenne aminek én lennék az ügyvezetője, 1 alkalmazottat mindenképp szeretnék bejelenteni, illetve magamat 4 órában. Ez azt jelenti, hogy visszaadom a GYED-et de kérhetem helyette a GYES-t? Vagy csak akkor dolgozhatok 4 órában ha a kislányom elmúlt 1 éves? Illetve, hogyha GYES-t kaphatok és 4 órában dolgozok csak akkor nem kell járulékot fizetnem magam után? Előre is köszönöm a válaszodat!

    Üdvözlettel: Végh Niki

    • Vida Agi

      2012. július 13. péntek

      Igen, a GYED helyett kérhetsz GYES-t és mellette 4 órában dolgozhatsz, viszont járulékot kell majd fizetned magad után.

  • Schneider Natália

    2012. július 03. kedd

    Kedves Ági!
    Mivel fogalmam sincs egyáltalán merre induljak segítséget kérni, a te tanácsodra lenne szükségem. A kislányom októberben lesz 2 éves. 9 éve dolgozok egy cégnél, de elég necces lenne a visszamenetel, jelenleg is folyik a létszámleépítés és ugyebár Gyes alatt elvileg biztonságban vagyok, viszont ha visszamegyek….ki tudja?! Terhesség alatt elvégeztem egy műköröm építő tanfolyamot és már lassan 1 éve gyakorolgatok itthon és egyre több lenne az érdeklődő. Szeretnék szalonban kibérelni egy körmös asztalt, de fogalmam sincs hogyan vághatnék bele. Mert itthon ezt a szakmát gyerkőc mellett nem lehet csinálni, csak ha van ki vigyázzon rá. Nálunk pedig még egy nagynéni sincs a közelben, nem hogy nagymama. Baby sitter-t fogadni meg nem érné meg. Tehát a cél az lenne, ha Gyes alatt körmözhetnék legálisan, hírdetve magamat, stb., míg a gyerkőcöt bölcsibe adhatnám. Mert persze bölcsibe sem veszik be, csak ha igazolom, hogy dolgozok. Gondoltam egy év alatt úgyis kiderülne, hogy beindul-e az üzlet és akkor akár fel is mondanék a munkahelyemen, és mehetne főállásban a dolog! A párommal csak élettársak vunk, nem házasok. Ő is ugyanannál a cégnél dolgozik mérnökként. Olvastam itt olyat, hogy esetleg ha ő váltaná ki a vállalkozóit és alkalmazna? Nem tudom ezt lehet-e, ha nem a férjem?! Illetve mi az amibe megérné belevágni. A választ előre is nagyon köszi!
    További szép napot!
    Nana

    • Vida Agi

      2012. július 04. szerda

      Az mindenképpen jó megoldás, ha a párod váltja ki a vállalkozóit, mert akkor nem kell járulékot fizetni, ezt úgy is meg lehet csinálni, ha nem a férjed. Ha alkalmazottként vesz fel 4 órában, akkor csak 4 óra után kell járulékot fizetni, így viszont nem biztos, hogy felveszik bölcsibe a kicsit, mert nem teljes munkaidőben dolgozol, előnyt élveznek majd azok a szülők a felvételnél, akik egész nap dolgoznak. Amit érdemes lehet megpróbálni, hogy nem bölcsibe adod a kicsit, hanem keresel egy családi napközit, ahova napi néhány órára is be lehet adni, hiszen az első időben úgysem fogsz még 8 órát dolgozni, vagy azt is megteheted, hogy egyik nap dolgozol, a másik nap nem. Ez így többe kerül, mint a bölcsi, de rugalmasabb és a kicsinek is jobb.

  • Gábor

    2012. június 28. csütörtök

    Kedves Ági!

    Köszönet a sok tanácsért amit itt olvastunk. Nálunk egy speciális helyzet van. Feleségem főállású anyaság mellett heti 12 tanórában tanít. Ez a tanórák szorzója miatt heti 22 órás munkaviszonynak felel meg. Így marad 8 órája a főállású anyaság mellett ledolgozható 30-ból. Most adódott egy másodállás lehetőség egy nyelviskolában, hogy 1 vagy 2 napot otthonról is dolgozzon egy telefonon intézhető tanfolyamszervezői munkakörben (bár heti 2-3 órát üzleti találkozókra vagy óralátogatásra is el kell mennie).
    Egy napnál ugye még épp a 30 óránál vagyunk, de 2 napnál már 38 óra lenne. Viszont a jogszabály szerint otthon korlátlanul vállalhat munkát. Mi a helyzet akkor, ha 22 órát munkahelyen, 16 órát otthon dolgozik. Ráadásul a második állásban is ki kell mennie néha a lakásból. Ebben az esetben is jár továbbra is a gyet?
    Köszönettel,
    Gábor

    • Vida Agi

      2012. július 02. hétfő

      Mivel otthon napi 8 órában dolgozhat, ezért ezt a munkaidőt nem kell hozzáadni a másikhoz, tehát továbbra is jár a GYET.

  • Jaksa Katalin

    2012. június 26. kedd

    Azt elfelejtettem írni, hogy a saját otthonom alsó szintjén lenne a CSANA, tehát otthon dolgoznék és érdekelne milyen lehetőségeim vannak.

  • Jaksa Katalin

    2012. június 26. kedd

    Kedves Ági!

    Családi napközi létrehozására pályázok. Jelenleg GYED-en vagyok az 1 éves kislányommal. Úgy tervezem, hogy mire 2 évet betölti a kislányom és GYES-en leszek, akkor nyitnánk. Egyéni vállalkozóként csinálnám és az én pozícióm koordinálás, adminisztrálás lenne (tehát nem a gyerekekkel foglalkoznék).
    Ezt lehet 4 v. 8 órás munkarendbe?
    Vagy esetleg valahogy másképp kell elszámolni a munkabéremet? Kell járulékot fizetni utána?
    Ja, és van egy főállásom, ahonnét most a GYED-et kapom.

    • Vida Agi

      2012. július 02. hétfő

      Mivel otthon csinálnád, ezért teljes munkaidőben, azaz napi 8 órában csinálhatod ezt, de bejelentheted magad 4 órára is, ha te csak az adminisztrációt csinálod. Járulékot természetesen fizetned kell majd utána, de ha 4 órás vagy, akkor kevesebb a járulék.

  • Szűcsné Nagy Beáta

    2012. június 19. kedd

    Kedves Ági! Jelenlegi 36 órás munkaviszonyom mellett van egy egyéni vállalkozásom másodállásban, egyenlőre nincs alkalmazottam, és nincs vállalkozói kivétem se csak gyűjtöm a tőkét, hogy a jövőben tudjak majd alkalmazni valakit. Jelenleg terhes vagyok, és az lenne a kérdésem, hogy ha elmegyek szülési szabadságra, akkor ez hogyan befolyásolja az egyéni vállalkozásomat, kapok e GYEDet, gyes meg amit ilyenkor szoktak és kell e valamilyen járulékot fizetnem, ha továbbra sincs kivétem, egyáltalán működhetek e tovább, vagy ha felveszek valakit akkor az működtetheti tovább?
    válaszodat előre is köszönöm!

    Üdv: Szűcsné

    • Vida Ági

      2012. június 21. csütörtök

      Ha van alkalmazottad, akkor ő dolgozhat tovább a cégben, te pedig a GYED/TGYÁS mellett is vezetheted a céget, de nem vehetsz ki fizetést vagy osztalékot belőle, ameddig GYED-et kapsz. A gyermek 1 éves kora után már kivehetsz fizetést, de akkor le kell mondanod a GYED-ről és elmenni GYES-re. A GYES mellett otthonról napi 8 órában dolgozhatsz (benne kell lenni a munkaszerződésedben, hogy otthonról dolgozol)

  • Mária

    2012. június 19. kedd

    Kedves Ági!
    Kérdésem a következő lenne: 2010 március óta főállásom van, jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, mivel Gyeden vagyok a 15 hónapos kislányommal itthon. Szeretnék egy kisboltot nyitni, ugye ez esetben Gyesre kell mennem és vállalkozói igazolványt váltani. Mennyi járulékfizetésre számítsak, mivel van főállásom, amely határozatlan idejű, és én dolgoznék a boltban maximum heti 30 órában. Hogyan járnánk jobban, ha én, vagy párom váltaná ki a vállalkozói igazolványt, mivel neki van 8 órás főállása, és alkalmazna engem.

    • Gitta

      2012. június 21. csütörtök

      Kedves Mária!

      Nem az én posztom válaszolni, de szeretnék segíteni, ha megengeded. GYES mellett főállású egyéni vállalkozó lennél, amely alapján legalább a minimálbér után meg kellene fizetni a járulékokat. Itt vannak olyan járulékok, amelyeknek nem 100 % az alapja a bruttó bérhez képest. Ha a párod váltja, ki, akkor neki nem kell fizetnie járulékot, amíg nincs kivétje és utánad csak a bejelentett bruttó béred alapján kell járulékot fizetni. Ez így kevesebb járulékot jelenthet a bér függvényében.

      Üdv:

      Gitta

  • Timi

    2012. június 12. kedd

    Szia!
    Nekem is lenne egy kérdésem most szeretnénk beindítani egy családi vállalkozást és az én nevemre én csak gyest kapok.és ez egy mezőgazdasági vállalkozás lenne vagy is én nem „dolgoznék” és így nekem mit kellene fizetnem?meg hallottam hogy van olyasmi hogy start program vagy ilyesmi én azt felvehetem erről nem nagyon tudok semmit csak hallottam.

    • Vida Agi

      2012. június 17. vasárnap

      Gyes mellett napi 8 órában dolgozhatsz otthonról vagy 4 órában máshol és az ennek megfelelő járulékokat be kell fizetned (8 órás vagy 4 órás munka után. Ha te vagy egyedül a vállalkozásban, akkor magad után kell fizetned a járulékokat. START kártyát igényelhetsz ha GYES mellett bejelented magad a vállalkozásodba.

  • Nóri

    2012. május 26. szombat

    Szia!

    Most indítottunk be egy vállalkozást az anyukámmal. Ő a vállalkozó és én lennék az alkalmazott. Az lenne a kérdésem, hogy alkalmazhat-e ő heti 30 órába, ha én jelenleg gyesen vagyok, de egyébként főállású munkahelyről mentem el szülni és a gyerek 2 éves koráig Gyed-et kaptam. Most töltötte a 2 évet és szeretnék a családi vállakozásba besegíteni.

    • Vida Agi

      2012. június 04. hétfő

      GYES mellett, ha nem otthonról végezhető a munka, akkor napi 4 órában lehet dolgozni, ha otthonról végezhető (bele kell írni a munkaszerződésbe, hogy otthonról végzed a tevékenységet), akkor napi 4 órát meghaladóan is dolgozhatsz.

  • Anna

    2012. május 15. kedd

    Szia!

    Eszembe jutott még egy kérdés?:))

    Ha mondjuk jövőre jön a kistesó,akkor újra táppénz,az szintén jó kis pénz,nem a 2 éves kora után járó 27.000.-Ft-t,akkor hogy alakulnának a dolgaim,ha beindulna ez az internetes vállakozás?

    köszi!!!!:)))

    • Vida Agi

      2012. május 15. kedd

      Mellékállású vállalkozóként ugyanúgy kaphatod a munkahelyedről járó táppénzt.

  • Anna

    2012. május 15. kedd

    Szia!

    Kérdésem a következő lenne.Kisfiammal Gyed-en vagyok itthol,most 17 hónapos.Decemberben lesz 2 éves.Végleges minkaviszonyom van egy hazánk egyik legnagyobb cégénél,így a gyed amit kapok,a maximális+cafetéria,azt nem szeretném elveszíteni,meg a munkaviszonyomat sem(nem lehet tudni,hová sodor az élet).Viszont van egy tuti ötletem,amiben kiszeretném magam próbálni.Egy webáruházat szeretnék nyitni.Kereskedelmi tevékenység,ottholról végezhető(nem én készítem a termékeket)Adok-veszek stb.Nem tudom,hogy hogyan járok jobban,ha egyéni vállakozóként,vagy Kft-t alapítok,vagy Bt-t csinálok,és úgy kezdek neki?Ha főállásban,én egyszemélyben csinálom,akkor a Gyed-ről mindenképpen lekell mondanom?Hogy csináljam,hogy a gyed megmaradjon,és a legkevesebbet keljen fizetnem magam után?Vagy vonjam be a férjem?Ő alkalmazott egy Kft-nél,8 órában.De ha ő lesz főállásban akkor utánna kell a minimálbért fizetni?Vagy nem,mert már van egy főállása?És én csak 4 órában lennék?Vagy hogy legyen,hogyjó legyen szerinted?
    Válaszod előre is köszönöm!

    • Vida Agi

      2012. május 15. kedd

      Ilyen esetben az egéyni vállalkozás nem megoldás, mert akkor le kéne mondanod a GYEDről. Cég esetén, ha te egyszemélyben csinálod, a GYED-ről le kell mondanod, de ha a férjeddel vagytok társak a cégben, akkor kaphatod a GYED-et és közben üzemel a cég. Ha neki heti legalább 36 órára bejelentett munkahelye van, akkor nem kell utána járulékot fizetni sem, ezért ez a megoldás éri meg a legjobban.

  • Alíz

    2012. május 13. vasárnap

    Kedves Ági!
    GYES-en vagyok a 15hónapos kislányommal, ám az anyagi helyzetünk egyre romlik. Apánk munkanélküli, ebben a hónapban járt le a segélyre való jogosultsága.
    Mivel a gyereket el kell tartanunk valamiből és éppen most(nagyon nagy szerencsémre) lehetőségem van egy egyéni vállalkozás indítására. Én Kft-ben gondolkozom. A cég egy városon belül a panelházak takarításával foglalkozna. Hogyan kell ehhez hozzáfognom? Hova kell mennem, milyen papírok kellenek? Kell vállalkozói igazolvány? És hogyan tudnám megoldani, hogy a GYES-em is megmaradjon? Illetve egy ilyen egyéni vállalkozás mellett, ahol mondjuk fő állásban vagyok egyéni vállalkozó, akkor mi után kell adóznom és hogyan? És ilyen helyzetben (mikor főállású e.v. vagyok) is jár a GYES, vagy azt akkor vállalja át apa? Mert nem szeretném, ha az a pici pénz is elveszne.
    Segítségedet előre is megköszönöm!
    További szép napot!

    • Vida Agi

      2012. május 15. kedd

      GYES mellett 4 órában dolgozhatsz, tehát céget kell alapítanod, magad után kell fizetned a járulékot és a bevétel után az adókat. Vállalkozói igazolványt erre nem kell kiváltanod, az csak egyéni vállalkozóként szükséges.

  • Király Nóra

    2012. április 13. péntek

    Szia!

    Köszi, a fenti válaszod. Még lenne egy kérdésem. Úgy döntöttünk, hogy mivel édesanyámnak van főállása, ő váltaná ki a vállalkozói igazolványt, de szerinted hogyan tudna engem alkalmazni, hogy jól járjak a járulékok szempontjából? Mivel már azt említettem, hogy jelenleg közalkalmazotti jogviszonyom van, csak a lányommal gyesen vagyok, én azt hittem hogy nem kell magam után járulékot fizetni mivel attól hogy gyesen vagyok van határozatlan idejű főállásom – de ezek szerint nem, tudom, hogy csak 6 órában dolgozhatok, de nem tudom pontosan, szerintem ezután is horror a járulék. Volt régen egy olyan fogalom, hogy segítő családtag, vagy napi lejelentés – nem is tudom. Kérlek, ha van ötleted szívesen várom.

  • Galambos Eszter

    2012. április 12. csütörtök

    „Ha családi vállalkozást alapítotok és Te vagy a cég kültagja, akkor GYED-GYES mellett is szabadon tevékenykedhetsz.”
    – de ez is csak a gyerek 1 éves kora után, ugye?

    tehát 2 hónapos gyerek mellől egyáltalán nem lehet dolgozni menni, csak ha lemondok a gyesről? (nekem csak az jár)

    • Vida Ági

      2012. április 13. péntek

      Igen, a gyerek 1 éves koráig nem dolgozhatsz, azonban ha pl. van egy vállalkozásod, amiben van alkalmazott vagy Kft esetén egy társ, akkor a vállalkozás ügyvezetését továbbra is elláthatod (csak abban az évben nem vehetsz ki fizetést vagy osztalékot a cégből)

  • Péter-Vercz Katinka

    2012. április 11. szerda

    Elfelejtettem valamit:
    Olvastam, hogy a szerzői jog védelme alatt álló termékeket számla nélkül lehet értékesíteni, amennyiben az alkotó nem üzletszerűen árulja termékeit, hanem az alkotásait adja el később… Még egy dolog… ha ingóságomat évente 200ezer ft-ig számlamentesen eladhatom, akkor a saját magam által készített varrt dolgok, miután már csak a polcon állnak ingóságnak számítanak nem ? érdekes dolgok ezek. A határvonalra volnék kíváncsi. Mi számít üzletszerű eladásnak? Gyed mellett ingóságot is lehet elvileg értékesíteni? Köszönöm.
    Katin

    • Vida Agi

      2012. április 13. péntek

      Üzletszerűnek az számít, amit rendszeresen végzel, de ebbe beletartozik az is, ha kimész a vásárra és ott adod el, amiket készítettél, és itt mindenképpen kell számlát vagy nyugtát is adnod a vevőnek. Az ingóságaidat GYES mellett is értékesítheted 200 ezer Forintig, de ez nem a vásári értékesítés, hanem pl. bolhapiac, apróhirdetés, és egyértelműen ingóságnak kell kinéznie a dolognak, amit eladsz, az nem életszerű, hogy valakinek 100 db ugyanolyan terítője van otthon 🙂

  • Péter-Vercz Katinka

    2012. április 11. szerda

    Kedves Ági!

    Kislányom 10 hónapos, és mint minden anyukát, elkapott a kreativitás kiélésének vágya. 🙂
    Arról volna szó, hogy egyedi ékszereket készítek, és vattok apró hasznos dolgokat. szakképesítésem kozmetikus. Szüléseim előtt gyárban dolgoztam főállásban, mellékállásban vállalkozó voltam/vagyok, mint kozmetikus. természeesen jelenleg nem dolgozom, de érdeklődnék, milyen lehetőségeim vannak. a cégemnél ha szólok, hogy maradnék itthon még 1 évet, kiváltom a GYES-t, akkor válllkozásomba bevehetném valamilyen formában a varrt és készített dolgaim értékesítését mint vásári árús? kozmetikám a lakásunkban van, tehát elvileg nincs munkaidő megszabva. A varrás/ ékszer készítés is otthonomban lenne, eladást neten, vásárokban szeretném. Milyen járulékokra kell számítanom? megoldható ez? köszönöm előre is válaszod

    Katin

    • Vida Agi

      2012. április 13. péntek

      Igen, ha GYES-en vagy, akkor otthonról 8 órában dolgozhatsz, egyébként meg 4 órában és az előbbi esetben a 8, az utóbbiban a 4 órás munka után kell megfizetned a járulékokat is.

  • Király Nóra

    2012. április 10. kedd

    Szia Ági!

    Az én kérdésem elég bonyolult! Jelenleg most kezdtem meg a gyest a 2 évet betöltött kislányommal. Munkahelyről mentem el Gyed-re, tehát jelenleg is állományban vagyok egy közalkalmazotti intézménynél. Mivel még szeretném kihasználni a 3 évet is, és különben is időközben elköltöztünk abból a városból ahol a munkahelyem van – arra gondoltam, hogy szeretnénk egy kis használtruha üzletet nyitni egyéni vállalkozóként. Érdekelne, hogy ez ilyen formában lehetséges-e, és hogy valóban nem kell magam után járulékot fizetni? Ha nem akkor hogy tudnám még is megvalósítani, hogy a lehető legjobban járjak.

    Köszönöm válaszod

    Nóri

    • Vida Agi

      2012. április 11. szerda

      Az alkalmazotti státusz mellett lehetsz mellékállású egyéni vállalkozó, azonban közalkalmazottaknál ezt jelezni kell a munkahely felé is. A GYES mellett is lehetsz egyéni vállalkozó, napi 4 órában (ezesetben 4 óra után kell a járulékot is fizetni), vagy ha az otthonodból dolgozol (bolt esetén ez csak akkor valósulhat meg, ha alkalmazottad van), akkor 8 órában is (ezesetben 8 óra után kell járulékot fizetni)

  • Chii

    2012. március 30. péntek

    Kedves Ági!

    Azért fordulok hozzád, mert eddig akárhol érdeklődtem, senki nem tudott biztosat mondani, és már nem tudom, ki segíthetne.

    Áprilisban tölti be a kislányom a 2. évét. Én jelenleg egy nagyvállalatnál vagyok állományban, még GYED-en. Mivel az eredeti munkám varrónő, egy ismerőstől kaptam egy ajánlatot egy egyszeri, de nagy volumenű munkára, amiről számlát kellene adnom neki, mivel pályázaton nyert támogatást a projekthez. A munkaviszonyomat nem szeretném megszüntetni, mert nem vagyok benne biztos, hogy ha vállalkozó lennék, lenne elég megrendelésem.
    A férjem (másodállásban) egyéni vállalkozó, de teljesen más profilban dolgozik. A kérdés az lenne, hogy a férjem tud-e valamilyen formában alkalmazni annak érdekében, hogy számlát tudjunk adni a munkáról, valamint, mivel a varráshoz végzettség kell, és az nekem van, milyen státuszban kellene alkalmaznia, hogy a tevékenységi kört felvehesse? Továbbá hogy megtehetem-e mindezt úgy, hogy megmarad a munkaviszonyom és GYES?

    Segítségedet előre is nagyon köszönöm!

    Szép napot!

    • Vida Agi

      2012. április 01. vasárnap

      GYES mellett a saját otthonodból 8 órában dolgozhatsz, ezzel nem veszíted el a GYES jogosultságot. Munkaviszony mellett lehetsz másodállásban vállalkozó, besegíthetsz családi vállalkozásba segítő családtagként (erről szerződést kell kötni) és lehetsz munkaviszonyban is a férjed vállalkozásában (a Munka Törvénykönyve nem zárja ki, hogy egyidejűleg több helyen legyen munkaviszonyod). Mivel ez egy végzettséghez kötött tevékenység, alkalmazhat téged a férjed 4 órásként, majd a munka végeztével felbonthatjátok a munkaviszonyt, de mindenképpen konzultáljatok könyvelővel előtte, milyen felállás a legideálisabb.

  • Zsike

    2012. március 25. vasárnap

    Kedves Ági!
    Gyesen vagyok a másfél éves kislányommal,de dolgozni szeretnék mint fodrász.A kérdésem az lenne hogy GYES mellett lehetek e 4 órában vállalkozó és ha igen kb.mennyit kellene magam után fizetnem?Vagy,a főállású nővérem lenne egyéni vállalkozó és ő jelentene be 4 órába,akkor neki milyen fizetési kötelezettségei vannak,mennyibe kerülne?
    Válaszod előre is köszönöm!

    • Vida Agi

      2012. március 26. hétfő

      GYES mellett dolgozhatsz 4 órában máshol, ha a gyermek már elmúlt 1 éves, és dolgozhatsz 8 órában is, ha távmunkában dolgozol. Ha 4 órában dolgozol, akkor a 4 órára bejelentett béred után kell fizetned a járulékokat, ezt a béred alapján itt ki tudod számolni, mennyi lesz: http://www.nettober.com/index.php?p=berkalk20120101

  • Anita

    2012. február 23. csütörtök

    Kedves Ági!
    Most jelenleg gyed-en vagyok kislányommal ami júliusban fog megszűnni.Azon gondolkodtunk férjemmel ,hogy nyitnánk egy pékáru boltot(végzettségem: kerekedő-vállalkozó) mivel a főnököm nem vesz vissza dolgozni. Kérdésem az lenne, hogy ha én lennék a vállalkozó és start kártyával felvennénk egy vagy két alkalmazottat akkor nekem mennyi járulékot kellene fizetnem magam és az alkalmazottak után. Ha jól értelmeztem akkor le kellene mondanom a gyedről és akkor gyest kapok ha nem én dolgozok benne (papír munkákat és beszerzést csinálnám).
    Előre is köszönöm a válaszod.

    • Vida Agi

      2012. február 23. csütörtök

      Ha te csak ügyvezető vagy és mások dolgoznak a cégben és nem veszel ki magad után fizetést vagy osztalékot, akkor maradhat a GYED is. GYES mellett te is dolgozhatsz a cégben. A járulékok mértéke attól függ, mekkora bért adsz, itt tudod kiszámolni az aktuális mértéket: http://adozona.hu/Kalkulatorok/Netto_jovedelem_haviber_kalkulator_VZVKLC

  • Szilvia

    2012. február 20. hétfő

    Kedves Ági?
    2012.02.02-től GYES-en vagyok, szeretném itthon és az interneten weboldal segítségével a saját készítésű tárgyaimat értékesíteni. Azért hogy hivatalos legyen milyen vállalkozási formát ajánlanál, mivel még nagyon kezdeti stádiumban van ez a dolog, van-e lehetőség arra, hogy csak akkor fizessek járulékot, ha eladok, ha már lennének vásárlóim, de annyi nem hogy a járulékokra elég legyen, mindenképpen ki kell váltsam a vállalkozóit, vagy egy darabig mehet ez a dolog valamilyen címszó alatt.van -e valamiféle támogatás a GYES-en lévőknek és ha vállalkozó leszek a Gyes megmaradhat mellette,Mi szükséges a kft-hez vagy a Bt-hez? Lehetek bármelyik, milyen feltétellel? Várom válaszod
    Köszönettel:
    Szilvi

  • Melinda

    2012. január 21. szombat

    Kedves Ági!

    Mivel nem tudok visszamenni a régi munkahelyemre és más munkát sem találtam (egyedülállóként két gyerekkel), igényeltem a GYES-t. Szeretnék GYES mellett vállalkozni. Selyemképeket,kendőket készítek és jelenleg egy mesekönyvet írok, amit szeretnék magam illusztrálni. Kérdésem, hogy ha itthon 4 órásba csinálnám a vállalkozásomat, mint Selyemfestő, akár itthon selyemfestő tanfolyamokat tartva, akkor is ki kellene-e váltani a vállalkozói igazolványt.

    Előre is köszönöm a válaszodat:

    Melinda

    • Vida Agi

      2012. január 22. vasárnap

      Vállalkozást mindenképpen kell csinálnod, ha ilyen tevékenységet folytatsz, ezt GYES mellett is megteheted, ha a tevékenységet otthonról végzed.

  • Balage04

    2012. január 13. péntek

    Köszönöm Ági!

  • Balage04

    2012. január 10. kedd

    Kedves Ági!

    Párom jelenleg GYES, később GYET mellett dolgozna egy olyan EVÁ-s Bt-ben, ami jelenleg nem folytat semmilyen tevékenységet, csak ő dolgozna benne (kültagként, mivel most is az – a jelenlegi beltag más főállású munkaviszonyból szerzi a jövedelmét, így a járulékokat is ott fizeti meg). A munkát csak ő tudja elvégezni, mivel speciális képesítés kell hozzá. Heti 8-10 órát dolgozna, a munkavégzés helye nem az otthonunk lenne. GYES ill. GYET mellett ez esetben milyen bruttó bérre lehet bejelenti és mennyi az ehhez kapcsolódó jelenlegi adófizetési kötelezettség (SZJA, nyugdíj, egészség stb.) illetve milyen járulékokat kell utána megfizetnie a Bt-nek (figyelembe véve, hogy nincs más munkavégzés a cégben)?

    Előre is köszönöm a segítségedet!

    Üdv.:
    Balage

    • Vida Agi

      2012. január 11. szerda

      Ha máshol dolgozik, akkor napi 4 órát dolgozhat GYES mellett, a fizetés bármekkora lehet és az utána járó járulékokat be kell fizetni, a mértéke ugyanannyi, mint más dolgozóknál, azzal, hogy igényelhet START kártyát is, ha ez új munkahely, eddig nem ide volt bejelentve, erre fog kapni egy ideig némi járulékkedvezményt.

      • Balage04

        2012. január 11. szerda

        Köszönöm a gyors választ, csak sajnos nem teljesen értem!

        Próbálok pontosítani:

        – GYES-en van, máshol nem dolgozik csak ebben a Bt-ben dolgozna
        – bejelenthetjük-e ez esetben napi 2 óra munkavégzére (ez lenne egyébként a valóság is csak nem tudom, hogy nem kell-e mindenképpen megfizetni a teljes havi minimálbér után a járulékokat ha nincs máshol munkaviszonya csak a GYES és cégben sem dolgozik senki más)
        – eddig is kültag volt ebben a Bt-ben, de soha nem dolgozott, soha nem fizettünk utána járulékot sem (mármint a Bt-ben)

        Bocs, hogy bonyolítom!

        Balage

        • Vida Agi

          2012. január 12. csütörtök

          Be lehet jelenteni részmunkaidőre, ebben az esetben a részmunkaidő utáni járulékot kell megfizetni.

  • Ancsa

    2011. december 26. hétfő

    Érdeklődni szeretnék,hogy jelenleg 1 éves kislányommal vagyok GYED en és gondolkodunk,hogy egy használt babaruha boltot nyitnánk. Milyen feltételekkel tudnánk ezt megtenni?….nekem kereskedelmi ruházati eladói végzettségem van. Ha jól értelmezem,le kell mondanom a GYEDről..és a gyest is csak akkor kaphatom,ha heti 30 órában dolgozom. Én vinném az egész boltot,a férjem biztosítaná a tőkét,alkalmazottat nem szeretnénk.Ez egyéni válalkozóként?milyen járulékokat kellene fizetni?
    2012 szeptemberben megy bölibe a kicsi,addig megoldást kellene találni,de a jelenlegi munkahelyemre nem fogok tudni visszamenni. 12 óra 2 műszakban….nem valami családbarát….sajnos nem könnyű a visszatérés a kismamáknak,és ezt nem könnyítik meg a jogszabályok sem…még nagyon a tervezgetés elején vagyunk…rengeteg a kérdés. 🙂

    • Vida Agi

      2011. december 28. szerda

      Igen, a GYED-ről le kell mondanod és GYESt igényelned helyette, valamint a fizetésed után, amit a cégben magadnak adsz kell befizetned a járulékokat, ennek a mértékét itt tudod megnézni: http://www.apeh.hu/adokulcsok_jarulekmertekek/fizetendo_jar

    • Botosné Brigi

      2012. január 23. hétfő

      Kedves Ancsa!

      Egy lehetőség lehet az is, ha a férjed rendelkezik főállással, hogy ő lesz egyéni vállalkozó és Téged alkalmazottnak vesz fel. Persze a GYED szabályai érvényesek ekkor is, de kedvezőbb, mint ha Te lennél a vállalkozó. Honlapomon sok hasznos dolgot olvashatsz vállalkozásokkal kapcsolatban, egyéni vállalkozás könyvelésére pedig egy ingyenes tanfolyam is van, mivel bárki könyvelheti saját egyéni vállalkozását. Ha további kérdésed is van, szívesen válaszolok a honlapomon keresztül feltett kérdéseidre is.

      Üdv

      Gitta

  • Adrien

    2011. december 13. kedd

    Kedves Ági,
    2 éves kisfiam mellett elkezdenék ovisoknak angol foglalkozást és baba játszókört tartani. Gondoltam nem ártana egyéni vállalkozónak lennem, hogy minden szabályos legyen. Tudod-e, hogy Gyes mellett egyéni vállalkozásban ha heti 5 órát dolgozom milyen járulékokat (adó, tb stb.) kell fizetnem? Azon gondolkodom, hogy elmegy-e a bevételnek több mint 50%-a? Vagy jobban megéri ha pl. édesanyám nevén fut a dolog? (Csak ez akkor nem tiszta ügy).
    Köszi
    Adrien

    • Botosné Brigi

      2012. január 23. hétfő

      Kedves Adrien!

      Elnézésedet kérem, amiért én válaszolok Neked, de szeretnék segíteni. Egyéni vállalkozóként főállásúnak számítasz, ha a vállalkozásodban személyesen közreműködsz, akár GYES mellett is. Így a minimálbér után kell a járulékokat megfizetni. Amennyiben édesanyád lenne vállalkozó és pl. van főállása, akkor neki nem kell járulékot fizetnie (ha nem vesz ki pénzt a vállalkozásból), de Téged viszont alkalmazhat, akár heti 5 órában is. A fizetésed után kell ekkor megfizetni a járulékokat. Honlapomon találsz sok hasznos információt egyéni vállalkozással kapcsolatban és akár további kérdéseidre is szívesen válaszolok.

      Üdv

      Botosné Brigitta

  • Szabo Fini

    2011. november 07. hétfő

    elöbb lemaradt hogy természetesen van alkalmazottam!

    • Vida Agi

      2011. november 08. kedd

      Ezesetben pedig tiszta sor, ugyanis ha van alkalmazottad, az üzletvezetést (a cég vezetését) már a GYED mellett is végezheted, ha nincs kivéted. Ezt nem kell engedélyeztetni külön, simán csak dolgozol tovább és kész.

  • Szabo Fini

    2011. november 07. hétfő

    üdvözlöm!
    Érdeklödni szeretnék az iránt hogy .én mint egyéni vállakózó üzemeltetek egy üzletet!1 éve született gyermekek akivel elmentem gyedre!igy a válkozásból kivét nem származott!Mivel A VÁLAKOZÁS az én közremüködésem nélkül csöd szélére került ugy gondoltam visszamegyek dolgozni gyes melett!a központi telefon azt az infot kaptam megtehet!a könyvelöm is ugy tudta ez járható!Most mégis elutasitottak mondván 8 órás munkaviszony után fogom a járulékot fizetni mint egyéni vállakozó!pedig nyilatkoztam heti 30 óránál többet nem fogok dolgozni!Válalkózoi kivétre sem számitok mivel az üzlet nagyon rosszul megy!egyenlőre (mig A GYERMEKEM NEM VESZIK BÖLCSÖDÉBE) a fentartás volna a célom hogy a kéöbbiekben ha tudok ujra teljes erőbedobással dolgozni nyereségesek lehessünk mint szülésem elött!ön szerint mi lehetett az elutasításnak az oka???
    válaszát előre is köszönöm

  • Zsuzska

    2011. október 12. szerda

    Kedves Ági!

    Mindenhol rádbukkanok! 🙂 Jelenleg GYED-en vagyok, és érdekelne, hogy a mai szabályozás szerint vállalkozhatok-e anélkül, hogy elveszíteném a juttatásokat. Nem egyéni vállalkozásról lenne szó, BT-ben lehetek valamilyen tag? Szeretnénk a közeljövőben kistesót, a következő TGYÁS-t hogyan befolyásolná a vállalkozás? Válaszodat előre is köszönöm!

    • Vida Agi

      2011. október 13. csütörtök

      A TGYÁS és a GYED alatt nem lehet vállalkozni, illetve: vezetheted az üzletet, de nem kaphatsz érte fizetést. BT-ben lehetsz kültag és beltag is, lehetsz akár egyéni vállalkozó is vagy KFt-ben tag, de ezért nem kaphatsz fizetést. Azaz: vagy nem működik a cég a TGYÁS és a GYED alatt, vagy nem igényelsz TGYÁSt és GYED-et, hanem helyette GYES-re mész a kicsi 3 éves koráig, vagy egy alkalmazott, illetve társ működteti tovább a céget addig, te pedig nem veszel ki fizetést. Ilyen szempontból a legelőnyösebb felállás, ha a férjed vagy egy közeli családtag a cégtársad, és ő vesz ki fizetést, illetve osztalékot, amíg te TGYÁS-on, GYED-en vagy.

      • Zsuzska

        2011. október 13. csütörtök

        Köszönöm!

      • Szilvi

        2012. augusztus 10. péntek

        Ha az ember egyéni vállalkozó lesz, majd utána gyed-re megy, azt technikailag hogyan lehet megoldani? Vissza kell adni a vállalkozóit, vagy csak bejelentjük hogy épp nem dolgozunk vállalkozóként és nem fizetünk járulékot sem, hanem gyed-et kapunk?

        • Vida Agi

          2012. augusztus 19. vasárnap

          Nem kell bejelenteni semmit. Ha egyedül végzed a tevékenységet, akkor a GYED alatt nem lehet bevétele a cégnek, azaz nem számlázhatsz. Ha többen vagytok (tulajdonostárs, alkalmazott), akkor a cég mehet tovább, de nem lehet kivéted (fizetés, osztalék) a gyed ideje alatt.

  • Renáta

    2011. október 12. szerda

    Szia Ági!

    Jelenleg Gyesen vagyok a kisfiammal, novemberben tölti majd az 1 évet. Úgy tudom hogy ezt követően 4 órában lehet dolgozni. A kérdésem az lenne hogy létezik e olyan, hogy valaki egyéni vállalkozó, de csak négy órában, és ha igen akkor mi ennek a menete, illetve milyen járulékokat kell fizetnem magam után?

    • Vida Agi

      2011. október 12. szerda

      Nem sajnos ilyen nem létezik, de már több nagy szervezet lobbizott érte, hogy bevezessék a részmunkaidős vállalkozás fogalmát.
      Ami megoldás lehet: a GYES ideje alatt akár teljes munkaidőben is dolgozhatsz egyéni vállalkozóként (ezesetben teljes járulékot kell fizetned magad után) vagy lehetsz társas vállalkozásban részmunkaidős alkalmazott, ezesetben csak a részmunkaidő után kell a járulékot fizetni.

  • Angela

    2011. október 05. szerda

    Köszönöm!

  • Angela

    2011. október 02. vasárnap

    Kedves Ági,

    Egyszer kaptam tőled egy listát azokról az oldalakról, ahol érdemes a linképítést elkezdeni, de sajnos mostanra, mikor igazán szükségem lenne rájuk, eltüntettem valahová. Hogyan tudnék hozzájutni ehhez a listához újra?

  • VLKati

    2011. szeptember 29. csütörtök

    Szia! Jelenleg GYES-en vagyok, 2 éves kisebbik fiammal. Vannak kihasználatlan tartalékaim, szakácskönyvön dolgozom és grafológus is vagyok. Szeretném kijátszani ezt a két lapom, jómagam GYES mellett, magánszemélyként adószámmal szeretném. Mi erről a véleményed?! Köszi előre is Kati

    • Vida Ági

      2011. október 04. kedd

      Adószámos magánszemélyként nincs kizárva, hogy legyen bevételed, de a biztos az, ha ezt a TB-nél is megkérdezed, pontosan mi most erre a szabály.

      • Kati

        2011. október 06. csütörtök

        Szia Ági, köszönöm a válaszod. Érdeklődnék h Gyes mellett, online vállalk.inditásához,
        meglévő honlapomhoz alkalmaznám a tőled tanultakat, reklámok stb…
        Miként tudok számlaképes lenni? Mi a legmegfelelőbb h a családipótlék,
        gyes megmaradjon. Köszi a segítséged Kati

        • Vida Agi

          2012. április 01. vasárnap

          GYES mellett, ha otthonról dolgozol, akkor bármilyen formában vállalkozhatsz (egyéni vállalkozás, Bt, Kft stb.) és lehetsz adószámos magánszemély is, ezzel nem veszíted el a GYES-t.

  • Szilágyi Beáta

    2011. szeptember 01. csütörtök

    Szia Ági!

    1.) Vannak új infóid? Maradt a GYES melletti járulékfizetési kötelezettség egyéni vállalkozóknak, ha te személyesen végzed a tevékenységeket? (Gondolom, igen.)
    Mi lehet megoldás, hogy még se? Apa nevére kell váltani az igazolványt?

    2.) Az üzleti terv link nem működik már. Esetleg tudsz másikat?

    Köszönöm előre is, szép napot!
    Bea

    • Vida Agi

      2011. szeptember 01. csütörtök

      1. Igen, maradt. Megoldás az lehet, ha más nevére van kiváltva az igazolvány, vagy ha alkalmazott is dolgozik a cégben.

      2. A linket javítottam.

Comment navigation